Sobota, Czerwiec 19, 2021
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Galeria
Kontakt
Szukaj
urząd regulacji energetyki
Fermy wiatrowe
energia słoneczna
energia wiatru
Energia geotermalna
nasza galaktyka
Energia odnawialna
dowcipy i kawały
OŹE w Polsce
elektrownie wodne
Nieodnawialne źródła energii
Galeria
Ciekawe książki
Nowości
Gry -NAJLEPSZE-
Energia wiatru
Energia słońca
Energia geotermalna
Nieodnawialne źródła
Zarabianie w sieci
Smieszne filmiki


Dobra książka
Co to jest? Ekologia, energia odnawialna, ocieplenie klimatu, recykling Czysta ziemia
Czysta namiętność / Niebezpieczny pocałunek"Suzanne Enoch
Picie. Opowieść o miłości
500 000 opowieści o miłości
Francuskie opowiadania o miłości
Biologia: Ekologia. Ewolucjonizm
Green science Energia słoneczna
nasza galaktyka
NASZE PLANETY NASZA GALAKTYKA
left"> * Słońca
* 4 skalistych planet – Merkurego, Wenus, Ziemi i Marsa oraz ich księżyców
* pasa planetoid
* 4 gazowych planet – Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna oraz ich księżyców
* różnych niewielkich obiektów leżących poza orbitą Neptuna, w tym:
o obiektów pasa Kuipera, w tym między innymi Plutona, do 24 sierpnia 2006 zaliczanego do planet (obecnie jest on traktowany jako planeta karłowata)
o obiektów należących do dysku rozproszonego takich jak między innymi Sedna o nietypowych zaburzonych orbitach.
o obłoku Oorta (umowna granica Układu Słonecznego). Zgodnie z oficjalnym podziałem uchwalonym na XXVI Zgromadzeniu Ogólnym IAU 24 sierpnia 2006 r., każdy z obiektów Układu obiegających Słońce należy do jednej z 3 kategorii: przypuszczalny widok drogi mlecznej ,nasza galaktyka
W centrum Układu Słonecznego znajduje się gwiazda średniej masy, czyli Słońce. Między Marsem a Jowiszem znajduje się pas planetoid. Wszystkie planety krążą po eliptycznych orbitach wokół Słońca praktycznie w jednej płaszczyźnie. Jedynie Pluton ma orbitę mocno nachyloną względem ekliptyki. Pozostaje też ona w rezonansie 2:3 z orbitą Neptuna w ten sposób że zdarzają się okresy, gdy Pluton znajduje się bliżej Słońca niż Neptun. Z tego też względu Pluton jest raczej obiektem z pasa Kuipera niż planetą (obecnie: planeta karłowata.)
* planety (8)
* planety karłowate (jak dotąd oficjalnie 3, w praktyce przynajmniej kilkadziesiąt)
* małe ciała Układu Słonecznego (bardzo duża liczba).
left">
Wedle obecnego stanu wiedzy nasz układ słoneczny powstał ok. 4,6 miliarda lat temu z zagęszczenia pierwotnej mgławicy protoplanetarnej. Owa stosunkowo rzadka chmura gazu (przede wszystkim wodoru i helu) zapadła się grawitacyjnie – prawdopodobnie pod wpływem jakiegoś zaburzenia zewnętrznego, związanego na przykład z niedalekim wybuchem supernowej. Stopniowemu zwiększaniu się gęstości w punkcie centralnym towarzyszyło również formowanie się wirującego coraz szybciej dysku protoplanetarnego. Centralny obiekt w końcu dał życie Słońcu, podczas gdy otaczający je dysk uległ segmentacji na poszczególne ciała niebieskie: przede wszystkim planety, ale także i pozostałe składniki Układu Słonecznego.

Planeta jest ciałem niebieskim, które znajduje się na orbicie wokół Słońca, ma wystarczającą masę aby własną grawitacją pokonać siły ciała stałego tak, aby wytworzyć kształt odpowiadający równowadze hydrostatycznej (prawie okrągły) oraz wyczyścić przestrzeń w pobliżu swojej orbity.

"Planeta karłowata" jest ciałem niebieskim, które znajduje się na orbicie wokół Słońca, ma wystarczającą masę aby własną grawitacją pokonać siły ciała stałego tak, aby wytworzyć kształt odpowiadający równowadze hydrostatycznej (prawie okrągły), nie wytwarza wystarczającej grawitacji aby wyczyścić przestrzeń w pobliżu swojej orbity oraz nie jest satelitą.
Wszystkie pozostałe obiekty okrążające Słońce, oprócz satelitów, powinny być określane wspólnie jako "małe ciała Układu Słonecznego"
jeśli masz komórkę kliknij tutaj

Poza orbitą Neptuna znajduje się pas komet i planetoid, zwany pasem Kuipera. Składa się on z dziesiątek tysięcy komet (niektóre z nich osiągają średnice rzędu 150 km) i planetoid (znamy ich obecnie około 1000, z których ponad 20 zbliża się, lub przekracza w swych rozmiarach 1000 km średnicy). Największymi ze znanych obiektów tego pasa są Eris oraz Pluton (wraz ze swoimi księżycami, Charonem i nowo odkrytymi Hydra i Nix). Komety pochodzące z Pasa Kuipera są kometami krótko- i średniookresowymi.
Dalej w przestrzeni znajduje się hipotetyczny obłok komet, zwany obłokiem Oorta, zawierający od miliarda do biliona komet. Krążą one w odległości zbliżonej do 20.000 (jednostek astronomicznych) czyli 500 razy dalej niż średnia odległość Plutona od Słońca. Komety pochodzące z obłoku Oorta miałyby być kometami długookresowymi.
W wyniku zbliżenia się dwóch ciał z pasa Kuipera lub obłoku Oorta ich wzajemne oddziaływanie może zmienić orbity, czasem wytrącając jedno z nich z obszaru pasa. Część obiektów zostaje skierowana do środka Układu Słonecznego i jest obserwowana jako komety, a inne mogą zostać wyrzucone w przestrzeń międzygwiezdną.
Komety i asteroidy mogą zderzać się z planetami, dlatego stanowią potencjalne zagrożenie dla życia na Ziemi. Ostatnie zderzenie komety z planetą zaobserwowano 16 czerwca 1994 roku, kiedy kometa Shoemaker-Levy 9 zderzyła się z Jowiszem. Na Ziemi znajduje się szereg kraterów uderzeniowych takich jak Krater Chicxulub, które są śladami upadku komet lub asteroid.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 254
Najnowszy Użytkownik: Marek
PROMOCJE I BONUSY
Bądź na bieżąco
z promocjami handlowymi -
zapisz się
Twój mail jest bezpieczny.


Katalog Stron
Reklama
Katalog stron

Katalog stron

Darmowa wymiana linkami i pozycjonowanie strony

Wymiana linkami

Alegro Wymiana linków

Wymiana linków - Bezpośrednie linki SEO
Zarabiaj w sieci

Katalog GIGA SEOsystem wymiany linków
NAJLEPSZY298336 Unikalnych wizyt  |   Powered by powered by php-fusion v6.01.6 Š 2003-2005   |   Theme Excingomagus v1.20 Design by Nick56

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie